Program för veckan

Här hittar du tider och hållpunkter för veckan

Onsdag 19 juli

O-Ringenstaden och campingen öppnar

Fredag 21 juli

O-Ringen Träningsrace MtbO

15.00-18.00 O-Ringen Träningsrace OL, Stålsberga

Lördag 22 juli

14.15 Invigningen inleds med Malte Hallqvist, Torget i Arvika

14.30 Allsångs-rörels-äventyr för hela familjen

15.15 Musik, Top Cats

16.00 Invigningsceremoni O-Ringen Värmland 2017

17.00 Bagheerastafetten, Arena Arvika centrum

Söndag 23 juli

08.30 Etappinvigning, Klässbols Linneväveri-etappen

08.30 OL Etapp 1, Arena Skjutsbol

10.00 MtbO Etapp 1, Arena Brandsbol

13.00 PreO Etapp 1, Arena Styckåsen

14.00 Bagheeralabyrinten, O-Ringentorget

17.00 Livelox-timmen, Radio O-Ringen, O-Ringentorget

17.30 Underhållning på O-Ringentorget, artister Hebbe Sisters & Maltes hörna

18.00 Prisceremoni Etapp 1, O-Ringentorget

19.00 Musikunderhållning av lokala artister, scenen vid O-Ringentorget

Måndag 24 juli

08.30 Etappinvigning, Karlstads kommun-etappen

08.30 OL Etapp 2, Arena Skjutsbol

10.00 MtbO Etapp 2, Arena Selma Spa

13.00 PreO Etapp 2, Arena Falleberget

14.00 Bagheeralabyrinten, O-Ringentorget

17.00 Volleybollturnering, Ungdomstältet (Fallängsvägen 33)

17.00 Livelox-timmen, Radio O-Ringen, O-Ringentorget

17.30 Underhållning på O-Ringentorget, artister Wermland Jazz Quartet & Maltes hörna

18.00 Prisceremoni Etapp 2, scenen, O-Ringentorget

19.00 Musikunderhållning av lokala artister, scenen vid O-Ringentorget

Tisdag 25 juli - Aktivitetsdagen

08.00 O-Ringengolfen, Eda golfbana

10.00-12.00 Testa PreO, Arena Falleberget

10.00-13.00 Testa MtbO, Arena Brandsbol

11.00 Bagheeralabyrinten, O-Ringentorget

13.30 Prova på golf, Eda Golfbana

14.00 Testa OL-skytte, O-Ringentorget

14.45 Elittouren Sprint, Arena Arvika

17.00 Fotbollsturnering Ungdomstältet (Arvika IK idrottsplats)

Onsdag 26 juli

08.30 Etappinvigning, Eda kommun-etappen

08.30 OL Etapp 3, Arena Boda

10.00 MtbO Etapp 3, Arena Frykstahöjden

13.00 PreO Etapp 3, Arena Vassvika

14.00 Bagheeralabyrinten, O-Ringentorget

17.00 Livelox-timmen, Radio O-Ringen, O-Ringentorget

17.30 Underhållning på O-Ringentorget, artist Mathias Holmgren & Maltes hörna 

18.00 Prisceremoni Etapp 3, scenen, O-Ringentorget

19.00 Musikunderhållning av lokala artister, scenen vid O-Ringentorget

Torsdag 27 juli

08.15 Etappinvigning, OKQ8-etappen

08.30 OL Etapp 4, Arena Boda

10.00 MtbO Etapp 4, Arena Frykstahöjden

13.00 PreO Etapp 4, Arena Graninge

14.00 Bagheeralabyrinten, O-Ringentorget

17.00 Livelox-timmen, Radio O-Ringen, O-Ringentorget

17.30 Underhållning på O-Ringentorget, Maltes hörna & Ida Hallquist

18.00 Prisceremoni Etapp 4, scenen, O-Ringentorget

19.00 Musikunderhållning av lokala artister, scenen vid O-Ringentorget

19.00 Quizturnering , Ungdomstältet

Fredag 28 juli

08.30 Etappinvigning, Arvika kommun-etappen

08.30 OL Etapp 5, Arena Rackstad

08.30 MtbO Etapp 5, Arena Rackstad

13.00 PreO Etapp 5, Arena Minneberg

15.30 Underhållning på O-Ringentorget, artister Musikhögskolan Ingesund & Maltes hörna 

16.00 Prisceremoni för totalsegrare i O-Ringen Värmland 2017, O‑Ringentorget

18.00-20.30 Disco upp till 12 år, Restaurangtältet, O-Ringentorget

21.00-24.00 Disco från 13-17 år, Restaurangtältet, O-Ringentorget

21.00-02.00 Avslutningsfest från 18 och äldre, Olssons Brygga, Arvika

Copyright © 2015 O-Ringen AB. Alla rättigheter förbehålls.   |    En webbsida från Limepark byggd i SiteVision