Para-I på O-Ringen
%20Karta%20para.jpg)
Vem kan delta i Para-I klassen?
Para-I klassen vänder sig till dig personer med en intellektuell funktionsnedsättning (IF), dvs. en IQ under 75. Detta motsvarar att gå på anpassad grund-/gymnasieskola och ha stöd av LSS. Det krävs ingen parasportlicens för att delta.
Para-I banan har grön svårighet och är cirka 2 km lång. Para-I går som 5-dagars etapp eller etappstart. Det är fotorientering på alla fem etapper, vilket betyder att framkomligheten inte är anpassad för personer med IF som förflyttar sig med hjälp av rullstol eller andra förflyttningshjälpmedel.
Para-I klassen är öppen för alla åldrar. Det är fri starttid på alla etapper och tidtagning sker med sportident. Deltagare får ha sällskap av en medföljare (ledare, vuxen, kompis) utmed banan.
Ett litet pris till alla vid målgång efter genomförd etapp. Etappsegrare och totalsegrare kommer uppmärksammas på prisutdelning. Varje dag finns det möjlighet att prova-på – ”Etappstart Para-I”. Denna klass är till för personer med Intellektuell funktionsnedsättning. På arenan finns ett tält som en samlingsplats för alla Para-I deltagare. Här finns funktionärer, både från O-Ringen och SOFT, för att diskutera, förklara och visa hur det går till före och efter tävlingen.
Har du en synnedsättning och vill delta på O-Ringen?
Orienterare med synnedsättning hänvisas till att välja en öppen bana med svårighetsgrad som passar dig. Om synnedsättningen medför att du behöver en uppförstorad karta tar du kontakt med tomas.yngstrom@orientering.se i förväg så hjälper han till med att fixa karta till dig.
Har du en rörelsenedsättning och vill delta på O-Ringen?
Orienterare med rörelsenedsättning hänvisas till Precisionsorientering (PreO).
Det finns möjlighet att prova på PreO: På aktivitetsdagen den 23 juli kl. 10-13 (sista start klockan 13) på Arena IKHP-stugan.